Yaşam

Çocuk Gelişiminde Uykunun ve Uyku Alanının Önemi

Çocuk gelişiminde uykunun ve uyku alanının önemi yadsınamaz.
Crocodily kurucusu Mimar Selin Necipoğlu’ndan çocukların daha iyi bir uyku ortamına sahip olabilmeleri için dikkat edilmesi gereken noktaları dinledik.
İşte, çocuk uykusunda etki sağlayacak 5 madde:
1.Özellikle alt yatakta olan küçük yaş çocuk şiltelerinde yatağa rahat inip çıkabilmeleri için 20cm civarında çok kalın olmayan yatakları tavsiye ediyoruz.
2.Yatak desteği yatanın ağırlığı ile ilintili olduğu bir çok model çocuklara gerekli desteği sağlıyor ancak desteğin yanı sıra yatağın alabilen bir materyalden üretilmiş olması da önemli.
3.Uyku ortamında aydınlatmayı dengelemek da dikkat edilmesi gereken noktlardan biri.Tasarımlarımızda kitap okumak ya da uykuya geçişi desteklemek için yatak yanına veya başına mutlaka bir aydınlatma ekliyoruz.
4.Sosyalleşmeye imkan tanıyan uyku alanları tasarlamak çocuk gelişiminde önemli.Özellikle 7 yaş ve üzeri çocuklarda arkadaş, kuzen gigi misafirler için bir yatak daha planlamak her zaman doğru karar oluyor.
5.Çocuk, dağıtarak düzen kurmayı öğrenir.Çocukların baş ucunda kitap, suluk gibi eşyalaını kayabilecekleri bir alan düşünmek odanın yükünü hafifletir.Genellikle 7-10 yaş arasında çocuklar baş ucunda bir komodin olmasını tercih ediyor.

Bir yanıt yazın